Lean manufacturing – jakie korzyści daje w procesie produkcji?

Lean manufacturing w produkcji

Lean manufacturing w procesie produkcji daje mnóstwo korzyści. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej koncepcji zarządzania, jak wpłynie ona na wydajność twojej firmy i jakość produkowanych towarów.

Lean manufacturing – co to?

Lean manufacturing, tłumaczone na polski jako „szczupła produkcja”, to koncepcja zarządzania procesem produkcji, której głównym celem jest oszczędne gospodarowanie zasobami. Ta filozofia rozwinęła się na podstawie zasad i narzędzi Systemu Produkcyjnego Toyoty i z roku na rok coraz częściej wdrażana jest w innych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

A jak w praktyce wygląda ta koncepcja i jakie są jej najważniejsze korzyści? Lean manufacturing to m.in. standaryzacja procesu produkcji (informacja ze szkolenia cgrowth.pl), czyli metoda wydajnego i efektywnego wykonywania pracy. Standaryzacja jasno określa metodę i czas, w jakim powinny zostać ukończone konkretne zadania, a dodatkowo stwarza warunki do lepszego kontrolowania całej operacji. Ponadto standaryzacja wprowadza porządek i organizuje stanowisko pracy.

Jakie korzyści daje lean manufacturing?

Zastosowanie koncepcji lean manufacturingu w procesie produkcji może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala skrócić czas realizacji produkcji, przy utrzymaniu jak najlepszej jakości. Jak to możliwe? Koncepcja zarządzania lean manufacturing pozwala wyeliminować w przedsiębiorstwie wszelkie marnotrawstwo. W wielu firmach pracownicy niejednokrotnie delegowani są do wykonywania zadań, które tylko marnują ich czas pracy, a które nie przynoszą żadnych korzystnych efektów. Ponadto większość postojów w produkcji spowodowanych jest nieefektywną organizacją pracy. Natomiast zasady lean manufacturingu pozwalają wyeliminować takie sytuacje.

Wśród korzyści, jakie ta filozofia daje w procesie produkcji, wymienia się także zwiększenie wydajności i znaczny wzrost wykorzystania maszyn. Wielu przedsiębiorców przyznaje również, że po wprowadzeniu zasad lean manufacturingu w swojej firmie poprawiła się komunikacja między pracownikami, a klienci coraz rzadziej składają reklamacje. Poprawiła się nie tylko jakość efektu końcowego, ale również ergonomia pracy i BHP. Optymalizacji uległ także koszt produkcji.

Lean manufacturing w procesie produkcji

A co eliminuje lean manufacturig w procesie produkcji? Przede wszystkim minimalizuje liczbę zapasów, dzięki czemu w przedsiębiorstwie nie ma problemu z nadprodukcją – co z kolei przynosi nie tylko korzyści majątkowe, ale również ekologiczne. Ponadto wdrożenie tej koncepcji eliminuje liczbę wad jakościowych produktów, wad dokumentacji i dostaw. Lean manufacturing ogranicza zbędny transport (przemieszczanie wyrobów częściej niż jest to konieczne), a także zbędny ruch, wynikający ze złej organizacji stanowisk pracy.

Co ważne, lean manufacturing nie rozdziela konkretnych zadań, a wspiera pracowników i wykorzystuje ich potencjał, co sprawia, że chętniej dzielą się oni swoimi pomysłami na usprawnienie procesu produkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *